10.1inch Mtk8766 CPU Android14 Tablet 4GB+64GB Education Tablet with High Performance
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty Period: | 12 Months |
| Certification: | IEC, UKCA, CCC, FCC, CE |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2013
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Quality Assurance
Product Certification
In-stock Capacity
Full Customization
The supplier provides quality assurance
The supplier's products already have relevant certification qualifications, including:
FCC
CE
FCC
CE
The supplier has In-stock capacity
The supplier provides full customization services
Sign In to see all verified strength labels (24)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- IT-1001C MTK8766 4+64GB
- Stylus Support
- Yes
- Battery life
- 4 to 6 hours
- Voice Assistant
- Yes
- Special Features
- Media Card Reader
- CPU Core
- Quad-Core
- CPU Type
- MTK
- Drive interface
- Usb 2.0
- Charging Interface
- USB-C
- Battery Capacity
- 5000mAh-6000mAh
- Hard Disk Capacity
- 64G
- Memory
- 4GB
- Network Mode
- 3G, 4G, WiFi
- Operating System
- Android
- Card Reader
- Card Reader
- Built-in Bluetooth
- Built-in Bluetooth
- Built-in Microphone
- Built-in Microphone
- Fingerprint
- Without Fingerprint
- Display Resolution
- 1280*800
- Screen Size
- ≥10.1"
- Screen Type
- Capacitive Screen
- Rear Camera Pixel
- >5MP
- Front Camera Pixel
- 2MP-3MP
- Webcam
- Webcam
- System
- Android 12/13/14
- WiFi
- 802.11 a/AC/B/G/N
- Storage Extend
- Max 1tb TF Card
- 4G
- B1/B2/B3/ B4/ B5/B7/B8/B17/ B20/B28
- Bt
- Bt5.0
- GPS
- GPS/Glonass/Bds
- Screen
- 10 Point Touch Screen
- SIM Card
- Nano SIM Card
- Transport Package
- 1 Units/Carton
- Specification
- 181.5*120.7*9.8MM
- Trademark
- ATMPC
- Origin
- China
- HS Code
- 847149990
- Production Capacity
- 50000 PCS/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 30.00cm * 20.00cm * 10.00cm
- Package Gross Weight
- 1.980kg
Product Description
10.1inch Mediatek8766 CPU Android14 Tablet 4GB+64GB Education Tablet with Metal Case High Performance
| General | |
| Operation System | Android 13/14 |
| CPU | MTK8766 Quad Core 2.0GHz |
| Display | |
| Screen | 10.1 inch,1280*800/ 1920*1200 IPS Screen,G+G 2.5D touch Screen,10 Points touch |
| Storage | |
| RAM | 4GB |
| ROM | 32GB |
| Storage Extend | Max support to 128GB TF card |
| Camera | |
| Front Camera | 2.0/5.0 MP |
| Rear Camera | 5/ 8/13 MP AF |
| Network & Connection | |
| 2G/3G | 3G: Built-in GSM:850/900/1800/1900MHZ WCMDA:2100M/850MHZ GPRS/EDGE/WIFI |
| 4G | 4G: FDD LTE: B1,B2,B3,B5,B7,B8,B28(Optional:B4/B13/B17) 4G: TDD LTE:B38/B39/B40/B41 |
| WIFI | 802.11 a/ac/b/g/n 2.4G/5G |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS /GLONASS/BDS |
| OTG | Support |
| FM | Support |
| Gravity Sensor | Support |
| Interface and Button | 1*Type C |
| Nano Sim card Slot*2 | |
| 1*Micro SD Card (TF Card) | |
| 1*3.5mm Earphone Jack | |
| 1*Power Button / 1*Volume +/- | |






Company Description
SmartCN Limited was established in 2008, We provide the development, Design, and Production on an extensive range of Consumables
Electronics, mainly focus on Tablet PC and Laptops.
--Have our own R&D team and 4 backup production line of 6000sqm facility.
--16 years of Export and OEM/ODM experience, Our company's products are sold worldwide.
--All our raw materials are purchased from qualified suppliers.
--And we have a strong quality control team to guarantee our quality according to AQL standards.




Q1. Can you put my brand name(LOGO)on the tablets? -
->Sure. Laser print, Silk print for your choice, Standard MOQ 500pcs, welcome to contact us if your order qty is smaller.
Q2. Sample free?
---> No, you need to pay for the sample cost, and we will return the sample cost once your mass order qty reaches 1000pcs.
Q3. How long is the warranty time for your products?
-->All products include a 1-year standard warranty and also support pre-long warranty time at an extra cost.
Q4.How can you solve the problem if we receive defective goods?
--> We provide permanent technical support. Send us the pictures or video, we will provide the solution and spare parts.
Q5. Lead time?
--->5-7 days for samples. 20-25 days for OEM orders.
Q6.I haven't done business with you guys before, how can I trust your company?
--->Our company has been making tablets for more than 14 years, which is longer than most suppliers, also we've been golden suppliers for 5 years, and we've got quite a lot of authority certificates of CE, RoHS, ISO9001, SGS check certificate.
Q2. Sample free?
---> No, you need to pay for the sample cost, and we will return the sample cost once your mass order qty reaches 1000pcs.
Q3. How long is the warranty time for your products?
-->All products include a 1-year standard warranty and also support pre-long warranty time at an extra cost.
Q4.How can you solve the problem if we receive defective goods?
--> We provide permanent technical support. Send us the pictures or video, we will provide the solution and spare parts.
Q5. Lead time?
--->5-7 days for samples. 20-25 days for OEM orders.
Q6.I haven't done business with you guys before, how can I trust your company?
--->Our company has been making tablets for more than 14 years, which is longer than most suppliers, also we've been golden suppliers for 5 years, and we've got quite a lot of authority certificates of CE, RoHS, ISO9001, SGS check certificate.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Tablet PC
- 10.1 inch Tablet PC
- 10.1inch Mtk8766 CPU Android14 Tablet 4GB+64GB Education Tablet with High Performance
Related Categories
Hot Searches
More