|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| CPU Core: | Octa-Core |
| CPU Type: | MTK |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| System Physical Standard Configuration: | |
| General | |
| Manufacturer | SmartCN Limited |
| Model | IT-801F |
| Operation System | Android 10.011.0 (Google Play) |
| CPU | MT6762 Octa Core 2.0GHZ 4* A53 +4*A53 2.0Ghz |
| GPU | IMG GE8320 |
| Display | |
| Screen Size | 8 inch |
| Resolution | 1280x 800 Pixels |
| Screen Technology | IPS G+G Screen |
| Storage | |
| RAM | 2G/3G/4G LPDDR3 |
| ROM | 32/64G |
| Storage Extend | Max support to 128GB TF card |
| Network & Connection | |
| 2G/3G | 3G: Built-in GSM:850/900/1800/1900MHZ WCMDA:2100M/850MHZ GPRS/EDGE/WIFI |
| 4G | 4G: FDD LTE: B1,B2,B3,B5,B7,B8,B28(Optional:B4/B13/B17) 4G: TDD LTE:B38/B39/B40/B41 |
| WIFI | 802.11 ac/a/b/g/n 2.4G+5G WIFI |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 optional with BT5.0 |
| GPS | Support |
| OTG | Support |
| FM | Support |
| Gravity Sensor | Support |
| Camera | |
| Front Camera | 2.0MP/5.0MP |
| Rear Camera | 8.0MP |
| Interface and Button | 1*Type C |
| 2*Dual Sim Nano Card Slots | |
| 1*Micro SD Card (TF Card) | |
| 1*3.5mm Earphone Jack | |
| 1*Power Button | |
| 1*Volume +/- | |
| Multimedia | |
| Picture | JPEG/BMP/GIF/PNG |
| Video | MPEG4-SP, H.264/AVC,H.263,3GP,3G2,MP4,MKV,AVI, |
| Audio | MP3,MP2, AMR,AWB,APE,M4A, MIDI, OGG |
| Languages | Multi-Languages |
| Speaker | Support |
| Mic | Support |
| Moto | Support |
| Power | |
| Battery Capacity | 4000mAh/ 3.7V |
| Charger: | Output: DC 5V 2A |
| Appearance | |
| Size(mm) | 213*123*9mm |





