|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| CPU Core: | Quad-Core |
| CPU Type: | Allwinner A133 |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| System Physical Standard Configuration: | |
| General | |
| Manufacturer | SmartCN Limited |
| Model | IT-1001C |
| Operation System | Android 10.0 ,11.0 (Google Play) |
| CPU | AllWinnerA133 Quad-core ARM [email protected] |
| Display | |
| Screen Size | 10.1inch |
| Resolution | 1280 x 800 Pixels |
| Screen Technology | IPS G+P Touch Screen or G+G 2.5D Touch Screen |
| Storage | |
| RAM | 1GB/2GB/3G/4G LPDDR3 |
| ROM | 16GB/32GB/64G/128G |
| Storage Extend | Max support to 64GB TF card |
| Network & Connection | |
| WIFI | 802.11b/g/n OR 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 Standard or BT5.0 (Optional) |
| OTG | Support |
| Gravity Sensor | Support |
| Camera | |
| Front Camera | 0.3MP /2.0MP/5.0MP |
| Rear Camera | 2.0MP /5.0MP /8.0MP With LED Flash |
| Interface and Button | 1*Type C (OTG support 3G) |
| 1*Micro SD Card (TF Card) | |
| 1*3.5mm Earphone Jack | |
| 1*Power Button | |
| 1*Volume +/- | |
| Multimedia | |
| Picture | BMP, JPG, GIF, PNG |
| Video | Supports H.265 video decoder 4K@30fps, H.264 video decoder 4K@30fps, VP9 video decoder 720p@30fps H.264 video encoder 1080p@60fps MJPEG/JPEG Baseline encoder 4K@15fps |
| Audio | MP3,WMA,WAV,OGG,FLAC,ALAC,APE,AAC,AC-3,DTS (need license) |
| Languages | Multi-Languages |
| Speaker | Support |
| Mic | Support |
| Power | |
| Battery Capacity | 5000mAh/ 3.7V (Max 5000mAh) |
| Charger: | Output:DC 5V 2A |
| Appearance | |
| Size(mm) | 240.2 *170.2*9.6mm |
| Back Case: | Black (OEM) |


