7 Inch WiFi Kids Tablet PC 2GB+2GB RAM 32ROM Bt MID Tablet Ready to Ship Support Small Orders Wholesale Tablet PC
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Hard Disk Capacity: | 32G |
| Memory: | 2G |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2013
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Quality Assurance
Product Certification
In-stock Capacity
Full Customization
The supplier provides quality assurance
The supplier's products already have relevant certification qualifications, including:
FCC
CE
FCC
CE
The supplier has In-stock capacity
The supplier provides full customization services
Sign In to see all verified strength labels (24)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- IT-701A A133
- Network Mode
- WiFi
- Screen Size
- 7"
- OTG
- Yes
- System
- Android 14.0
- Gravity Sensor
- Yes
- Language
- Multi
- I/O
- USB, SD Card, 3.5mm Earphone
- Screen
- 1024*600 Pixes
- CPU
- A133 Quad Core 1.6GHz
- Network
- WiFi
- Battery
- 3500mAh
- Screen Type
- Capacitive Screen
- Operating System
- Android
- Transport Package
- 1 Units/Carton
- Specification
- 20.3*14.6*4.6cm
- Trademark
- ATMPC
- Origin
- Shenzhen
- HS Code
- 8471301000
- Production Capacity
- 150000 PCS/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 26.00cm * 15.00cm * 6.00cm
- Package Gross Weight
- 1.500kg
- Lead Time
-
5 days (1 - 100 piece)
To be negotiated ( > 100 piece)
Product Description
Kids tablet 7 inch Quad Core 1.6Ghz wifi android 14.0 tablet for education










May you like 13.4 inch Android Tablet>Click
May you like 12.7 inch Android G99 Tablet>Click
May you like other models:
The range of consumable electronics mainly focuses on tablet PCs and laptops.
Currently, we provide tablets from 7-inch to 15.6 inch with Android and Windows OS,focusing on Customization service.
- We have our own R&D team and production lines.
- 30 Set custom molds;6 Production lines;300 R&D Personnel
- 17 years OEM/ODM experience on Tablet PC. - Cooperated with many great enterprises,we are Euro Fujitsu China Partner First-tier Supplier. - ISO9001:2015 Quality Management System.
- Full Certificates of
CE.FCC,RoHS,ISED,UKCA,TELEC,MSDS,UN38.3,.etc,also 10 technology patents.
- With our private modules.
- 85,000pcs tablet pc large production capacity each month.



FAQ
Q1. Why choose us?
-->As a diamond supplier, we have a good reputation on our customers, because of the good quality, suitable price and good service.
Q2. You are a factory or trading company?
--> we are 100% factory, we also do trading online.
Q3. What is your shipping way?
-->We usually ship it via DHL/UPS/FedEx/TNT/Aramex. If you have a big quantity, you can choose air freight or Sea shipment. Normally 2-3 business days fast dispatch.
Q4. What is your payment?
-->T/T wire bank transfer, Western Union, Moneygram, Paypal, Payoneer, Escrow.
Q5. Can I take a sample for a quality check?
-->Sure, welcome to take samples to test.
Q6. Can you put my brand name(LOGO)on the products?
-->Yes, We can. Laser print, Silk print for your choice, MOQ 100pcs each model
Q7. Can you print our logo on the product or do the customized package box for us?
-->Sure, welcome to contact us for OEM & ODM orders.
Q8. How can you solve the problem if we receive defective goods?
A8: Send us the pictures or video the first time, we will send free replacement spare parts for you.
All Our products are with a 1-year warranty, Welcome to place the order or send us your inquiry.
| General | |
| Manufacturer | SmartCN Limited |
| Model | IT-701A |
| Operation System | Android 14 (Google Play) |
| CPU | A133,64bits Quad-core 1.6GHz |
| Display | |
| Screen Size | 7inch |
| Resolution | 1024*600Pixels |
| Screen Technology | IPS G+P Screen |
| Storage | |
| RAM | 2GBLPDDR3 |
| ROM | 32GB |
| Storage Extend | Max support to 128GB TF card |
| Network & Connection | |
| WIFI | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| OTG | Support |
| Gravity Sensor | Support |
| Camera | |
| Front Camera | 0.3MP/2.0MP/5.0MP |
| Rear Camera | 2.0MP/5.0MP/8.0MP |
| Interface and Button | 1*Type C |
| 1*Micro SD Card (TF Card) | |
| 1*3.5mm Earphone Jack | |
| 1*Power Button | |
| 1*Volume +/- | |
| Multimedia | |
| Picture | JPEG/BMP/GIF/PNG |
| Video | MPEG4-SP, H.264/AVC,H.263,3GP,3G2,MP4,MKV,AVI, |
| Audio | MP3,MP2, AMR,AWB,APE,M4A, MIDI, OGG |
| Languages | Multi-Languages |
| Speaker | Support |
| Mic | Support |
| Power | |
| Battery Capacity | 3500mAh Li-Poly/3.7V |
| Appearance | |
| Size(mm) | 201.8*121.3*8.9mm |
| N.W.(kgs) | 0.56kgs |










May you like 13.4 inch Android Tablet>Click
May you like 12.7 inch Android G99 Tablet>Click
May you like other models:
SmartCN Limited was established in 2008, We provide the development, Design, and Production of extensive
The range of consumable electronics mainly focuses on tablet PCs and laptops.
Currently, we provide tablets from 7-inch to 15.6 inch with Android and Windows OS,focusing on Customization service.
- We have our own R&D team and production lines.
- 30 Set custom molds;6 Production lines;300 R&D Personnel
- 17 years OEM/ODM experience on Tablet PC. - Cooperated with many great enterprises,we are Euro Fujitsu China Partner First-tier Supplier. - ISO9001:2015 Quality Management System.
- Full Certificates of
CE.FCC,RoHS,ISED,UKCA,TELEC,MSDS,UN38.3,.etc,also 10 technology patents.
- With our private modules.
- 85,000pcs tablet pc large production capacity each month.



FAQ
Q1. Why choose us?
-->As a diamond supplier, we have a good reputation on our customers, because of the good quality, suitable price and good service.
Q2. You are a factory or trading company?
--> we are 100% factory, we also do trading online.
Q3. What is your shipping way?
-->We usually ship it via DHL/UPS/FedEx/TNT/Aramex. If you have a big quantity, you can choose air freight or Sea shipment. Normally 2-3 business days fast dispatch.
Q4. What is your payment?
-->T/T wire bank transfer, Western Union, Moneygram, Paypal, Payoneer, Escrow.
Q5. Can I take a sample for a quality check?
-->Sure, welcome to take samples to test.
Q6. Can you put my brand name(LOGO)on the products?
-->Yes, We can. Laser print, Silk print for your choice, MOQ 100pcs each model
Q7. Can you print our logo on the product or do the customized package box for us?
-->Sure, welcome to contact us for OEM & ODM orders.
Q8. How can you solve the problem if we receive defective goods?
A8: Send us the pictures or video the first time, we will send free replacement spare parts for you.
All Our products are with a 1-year warranty, Welcome to place the order or send us your inquiry.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Tablet PC
- 7 inch Tablet PC
- 7 Inch WiFi Kids Tablet PC 2GB+2GB RAM 32ROM Bt MID Tablet Ready to Ship Support Small Orders Wholesale Tablet PC
Hot Searches
More