OEM ODM Manufacturer 8 Inch Rk3566 Android Hot Selling High-Performance Tablet PC 1.8GHz WiFi Tablet PC
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| CPU Core: | Quad-Core |
| CPU Type: | Rockchip |
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2013
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Quality Assurance
Product Certification
In-stock Capacity
Full Customization
The supplier provides quality assurance
The supplier's products already have relevant certification qualifications, including:
FCC
CE
FCC
CE
The supplier has In-stock capacity
The supplier provides full customization services
Sign In to see all verified strength labels (24)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- IT-801N-RK3566
- Battery Capacity
- 3000mAh-4000mAh
- Hard Disk Capacity
- 64G
- Memory
- 4GB
- Network Mode
- WiFi, WiFi
- Operating System
- Android
- Card Reader
- Card Reader
- Built-in Bluetooth
- Built-in Bluetooth
- Built-in Microphone
- Built-in Microphone
- Fingerprint
- Without Fingerprint
- Screen Size
- 8"
- Screen Type
- Capacitive Screen
- Rear Camera Pixel
- 2MP-3MP
- Front Camera Pixel
- 2MP-3MP
- Webcam
- Webcam
- CPU
- Rk3566 Arm Cortex-A55 Quad Core, 1.8GHz
- Item
- 8inch Android 5.1 3G Tablet PC
- RAM
- 2GB/3GB/4GB
- ROM
- 16GB/32GB/64GB
- Storage Extend
- Max Support to 64GB TF Card
- Front / Rear
- 0.3+2.0MP /2.0MP +2.0MP
- WiFi
- 802.11 B/G/N (Optional with 802.11 a/AC/B/G/N)
- Bluetooth
- Bluetooth 4.0 (Optional with Bt5.0)
- GPS
- Support
- OTG
- Support
- Interface and Button
- Micro USB/SIM Card Slots/Micro SD Card (TF Card)/3
- Transport Package
- Gift Box
- Specification
- 206*132*8.9mm
- Trademark
- SmartCN/OEM
- Origin
- China
- HS Code
- 847149990
- Production Capacity
- 150000PCS/Month
Product Description
OEM ODM Manufacturer 8 inch RK3566 Android Hot Selling High-Performance Tablet PC 1.8GHz WiFi Tablet PC
SmartCN Limited was established in 2008, We provide the development, Design, and Production on extensive
range of Consumable Electronics, mainly
focus on Tablet pc and Laptops.
--Have our own R&D team and 4 backup production line of 6000sqm facility.
-- 14 years Export and OEM/ODM experience, Our company's products are sold worldwide.
--Have been cooperating with Euro Fujitsu as China Partner and Lenovo as First-tier Supplier.
--All our raw materials are purchased from qualified suppliers.
--And we have a strong quality control team to guarantee our quality according to AQL standards.

We are your reliable Supplier
- We are a premium member in ****** since 2016 (smartcn.en.made-in-china.com)
- We are an audited Supplier and audited by SGS.
- We are a diamond member in Made-in-China since 2013 (smartcn.en.made-in-china.com)
FAQ
Q1. Why choose us?
A1: As a diamond supplier, we have a good reputation for our customers, because of the good quality, suitable price and good service.
Q2. You are a factory or trading company?
A2: We are 100% factory, we also do trading online.
Q3. What is your shipping way?
A3: We usually ship it via DHL/UPS/FedEx/TNT/Aramex. If you have a big quantity, you can choose air freight or Sea shipment.
Q4. What is your payment?
A4: T/T wire bank transfer, LC for Mass order. Trade assurance pay on ****** for sample.
Q5. Can I take a sample for a quality check?
A5: Sure, we offer free samples for some low-cost OEM products, but clients pay shipping costs.
Q6. Can you put my brand name(LOGO)on the products?
A6: Yes, We can. Laser print, Silk print for your choice, MOQ 1000pcs each model
Q7. Can you print our logo on the product or do the customized package box for us?
A7: Sure, our factory produces OEM/ODM.
Q8. How can you solve the problem if we receive defective goods?
A8: Send us the pictures or video the first time, we will send free replacement spare parts for you
| System Physical Standard Configuration: | |
| General | |
| Operation System | Android 10.0,11 (Google Play) |
| CPU | RK3566 Arm Cortex-A55 Quad-Core,1.8GHz |
| GPU | Mali-G52 2EE |
| Appearance | |
| Size(mm) / N.W.(kgs) | 201.8*121.3*8.9mm / 0.32kgs ( Luxury Metal Shell with a thin design of 8.9mm thickness. ) |
| Display | |
| Screen Size | 8 inch ,800*1280Pixels,IPS G+G 5 points Touch screen (6mm Narrow Bezel) |
| Storage | |
| RAM | 2G/3G/4G |
| ROM | 16G/32G/64G |
| Storage Extend | Max support to 128GB TF card |
| Camera | |
| Front / Rear | 0.3MP +2.0MP /2.0MP +2.0MP /2.0 +5.0MP / 5.0MP+5.0MP |
| Network & Connection | |
| WIFI | 802.11 b/g/n (Optional with 802.11 a/ac/b/g/n) |
| WLAN | Extra Doogle |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 (optional with BT5.0) |
| OTG | Support |
| FM | Support |
| Gravity Sensor | Support |
| Interface and Button | 1*Type C |
| 1*Micro SD Card (TF Card) | |
| 1*3.5mm Earphone Jack | |
| 1*Power Button / 1*Volume +/- | |
| Multimedia | |
| Picture | JPEG/BMP/GIF/PNG |
| Video | MPEG4-SP, H.264/AVC,H.263,3GP,3G2,MP4,MKV,AVI, |
| Audio | MP3,MP2, AMR,AWB,APE,M4A, MIDI, OGG |
| Languages | Multi-Languages |
| Speaker | 2 box Stereo Speakers |
| Mic | Support |
| Power | |
| Battery Capacity /Charger | 4000mAh/ 3.7V / Output:Type-c 5V 2A |
SmartCN Limited was established in 2008, We provide the development, Design, and Production on extensive
range of Consumable Electronics, mainly
focus on Tablet pc and Laptops.
--Have our own R&D team and 4 backup production line of 6000sqm facility.
-- 14 years Export and OEM/ODM experience, Our company's products are sold worldwide.
--Have been cooperating with Euro Fujitsu as China Partner and Lenovo as First-tier Supplier.
--All our raw materials are purchased from qualified suppliers.
--And we have a strong quality control team to guarantee our quality according to AQL standards.

We are your reliable Supplier
- We are a premium member in ****** since 2016 (smartcn.en.made-in-china.com)
- We are an audited Supplier and audited by SGS.
- We are a diamond member in Made-in-China since 2013 (smartcn.en.made-in-china.com)
FAQ
Q1. Why choose us?
A1: As a diamond supplier, we have a good reputation for our customers, because of the good quality, suitable price and good service.
Q2. You are a factory or trading company?
A2: We are 100% factory, we also do trading online.
Q3. What is your shipping way?
A3: We usually ship it via DHL/UPS/FedEx/TNT/Aramex. If you have a big quantity, you can choose air freight or Sea shipment.
Q4. What is your payment?
A4: T/T wire bank transfer, LC for Mass order. Trade assurance pay on ****** for sample.
Q5. Can I take a sample for a quality check?
A5: Sure, we offer free samples for some low-cost OEM products, but clients pay shipping costs.
Q6. Can you put my brand name(LOGO)on the products?
A6: Yes, We can. Laser print, Silk print for your choice, MOQ 1000pcs each model
Q7. Can you print our logo on the product or do the customized package box for us?
A7: Sure, our factory produces OEM/ODM.
Q8. How can you solve the problem if we receive defective goods?
A8: Send us the pictures or video the first time, we will send free replacement spare parts for you
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Tablet PC
- 8 inch Tablet PC
- OEM ODM Manufacturer 8 Inch Rk3566 Android Hot Selling High-Performance Tablet PC 1.8GHz WiFi Tablet PC
Related Categories
Hot Searches
More